Türkiye'nin İş Gücü Platformu
” Size ihtiyacı olanların, sizi bulabilmeleri için tasarlandı... „
Şu an ISYAPILIR'da 6,536 adet aktif uzman, 11,620 adet uzmanlık kategorisinde kayıtlıdır.
Hangi İşleri Yapabilirim?

ISYAPILIR platformuna çalışan olarak üye olmak icin elinizden her hangi bir iş gelmesi yeterlidir.  On beşe yakın ana kategoride yer alan uzmanlık alanlarından size en uygun olanları seçerek, siz de bu platform içerisinde yer alabilirsiniz.

Böylece herhangi bir anda, herhangi bir yerde size birinin ihtiyacı olduğunda, ihtiyaç sahibi kişi sizinle iletişime geçebilir; ya da sizin için uygun bir iş ilanı yayınlandığında size epostanız üzerinden haber verilir. Üstelik bu hizmet tamamen ücretsizdir.

Hangi alanlarda iş yapılır?

Yazı, Çeviri, Seslendirme

Bu alanda yazılı, sözel ve çeviri alanlarında uzmanlık gerektiren işler yapılabilir. Özellikle son yıllarda metin yazarlığı, çevirmenlik, seslendirme gibi alanlarda duyulan uzman ihtiyacı artış eğilimindedir.
Biyografi Yazarı : Sanat, siyaset, ticaret vb. alanlarda üne kavuşmuş, tanınmış insanların hayatlarını, eserlerini, başarılarını okuyucuya duyurmak amacıyla yalın bir dille, tarafsız bir görüşle yazan kimselere verilen ad.


Çevirmen : Üniversitelerin Mütercim-Tercümanlık bölümlerinden mezun olarak bir dilde yazılmış bir metni, başka bir dile çevirmeye yetkinliğini kazanmış kimse.
Çeşitli kamu kuruluşlarında (Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı vb.), yayınevleri, magazin dergileri, gazeteler, film stüdyoları ve uluslararası kuruluşlarda çalışabilecekleri gibi özel büro açarak serbest çalışabilirler.


Dramaturg : Üniversitelerin “Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturgi” ya da “Tiyatro Kuramları, Eleştiri ve Dramaturgi” bölümlerinden mezun olarak dramaturg unvanını alan kimselere verilen addır.
Dramaturg, bir tiyatro eserini veya metnini inceleyip rapor hazırlayarak rejisöre metinsel içerik, dekor, kostüm, ses, ışık vb. konularda öneriler sunmanın yansıra; tiyatroda repertuar hazırlamak, oyun çevirisi yapmak gibi görev tanımlamalarına sahiptir.
Devlet ve Şehir Tiyatrolarında ya da özel tiyatrolarda dramaturg olarak çalışabilir.


Dublaj Sanatçısı : Çekilmiş bir filmi ya da diziyi sonradan seslendiren ya da, yabancı dilde çekilmiş bir filmi ana dilde yeniden seslendiren kimselere verilen ad.
Dublaj stüdyolarında çalışırlar. Daha çok Tiyatro eğitimi alan ya da rol yapma ve seslendirme yeteneği olan kişiler tarafından yapılmaktadır.


Editör : Yayınlanan materyalin doğru ve geçerli olduğu konusunda donanım ve sorumluluk sahibi olan; bir kitabı ya da yazıyı yeniden düzenleyerek son halini veren ve yayıma hazırlayan kimse.


Eleştirmen : Bir oyunu ya da bir sanat yapıtını estetik ve sanatsal değerleri göz önünde tutarak değerlendiren ve eserle ilgili eleştiri yazısı yazan kimselere verilen ad.


Metin Yazarı : Ürünlerin reklam ve tanıtımları için, yaratıcılık ve dil becerilerini birleştirerek slogan, metin, tanıtım vb. yazan kimselere verilen ad.


Oyun Yazarı : Tiyatro, radyo ve televizyonda seslendirilmek veya oynanmak üzere piyes, skeç türü eserler kaleme alan kimselere verilen ad..

Tercüman : Bir metni bir dilden başka bir dile çevirmeyi meslek edinen kimselere verilen ad. Kitap, film, makale, tez, ticari yazışma ve sözleşmeler, hukuki dokümanlar, vize evrakı vb. gibi belgelerin çevirilerini yapabilecekleri gibi; toplantılarda, seminerlerde, konferanslarda ardıl veya eşzamanlı tercümanlık görevi üstlenebilirler.


Yazar (genel) : Yaratıcılığını kullanarak profesyonel bir şekilde eser üreten veya farklı formatlarda çok sayıda eseri olan kimselere verilen ad.
Yazarlardan, anlattıkları düşünceleri veya betimlemeleri tutarlı bir sanat görüşü içinde yazmaları ve kullandıkları dili doğru ve güzel bir biçimde kullanmaları beklenir.
Bir yazar, farklı formatlarda yazılar yazabilir; şiir, roman, kısa hikaye, güfte, senaryo gibi. Yazdıkları yazım türlerine göre farklı sıfatlar alırlar; şair, güftekar, hikayeci, senarist, makaleci, köşe yazarı gibi.
Yazarın eserleri, mensup olduğu toplumun kültürüne katkıda bulunur ve toplumda bir sanatçı olarak kabul edilir.

DiÄŸer :